ארכיון צה"ל מציג: "סיפורו של חייל יהודי" – ביוגרפיות אישיות של לוחמים יהודים
לדף הפתיחה
לפורטל משרד הביטחון

אוסף הלוחם היהודי - תערוכות בנושא תרומתם של היהודים וביוגרפיות אישיות של לוחמים יהודים


"אוסף הלוחם היהודי בצבאות העולם ובמחתרות" אשר נמצא בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, מכיל אלפי מסמכים, תצלומים, רשימות, ספרים, קטעי עיתונות ועוד, המתעדים את תולדות היהודים בארץ ישראל ובתפוצות במאמציהם הביטחוניים.

אנו פותחים באתר שלנו צוהר על תרומתם של היהודים במאמצים הביטחוניים של ארצותיהם – סיפורים קטנים וגדולים של גבורה ואנושיות, סיפורים המעידים על מימדי התרומה היהודית לאנושות גם באמצעות השתתפות במלחמות: לבטים, תהיות, מעשי גבורה וגם שירות "אפור".
כל זה מוכיח את המובן מאליו עבורנו, היהודים, ואת הלא כל כך לא מקובל בעולמינו רווי הדעות הקדומות: שהיהודים הם ככל בני האדם, וכך הם מופיעים על דפי ההיסטוריה.

קורטוב מהפטריוטיזם שלהם, מהאופטימיות ומהיהדות שלא נשכחה, ניתן לחוש בתערוכת ה"שנות טובות" מאותה תקופה, מתוך "אוסף הלוחם היהודי".

יהודי רוסיה בצבאות רוסיה במלחמת העולם הראשונה
עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה החל הצבא האימפריאלי הרוסי בגיוס כללי. מספר היהודים המגויסים נאמד בכ-400 אלף, כאשר בשיא המלחמה, ב-1917, הגיע מספרם עד כדי חצי מיליון חייל.
מספר החיילים היהודיים, אשר שילמו בחייהם היה מעל ומעבר לחלקם היחסי באוכלוסייה. כ-100,000 חיילים יהודיים נהרגו במלחמה.


יהודי גרמניה בצבאות גרמניה במלחמת העולם הראשונה
היהודים שירתו בצבאות גרמניה מהמחצית הראשונה של המאה ה-19. הם הצטיינו בקרבות ובמלחמות, במיוחד במלחמת פרוסיה – צרפת (1871 – 1882), אך הפטריוטיות שלהם לא הקנתה להם שוויון באשר לקידומם בצבא.
למרות שהחוק העניק להם זכויות אזרחיות מלאות, מפקדי הצבא נמנעו מלקדם יהודים, אשר שמרו על דתם, לדרגות קצונה. כך יצא, כי בפרוץ מלחמת העולם הראשונה לא היה בצבא הפרוסי אף לא קצין יהודי אחד


יהודי אוסטרו-הונגריה במלחמת העולם הראשונה
השירות הצבאי של היהודים בא לידי ביטוי בכל יחידות הצבא ובכל החזיתות.
מעשי גבורה של חיילים וקצינים יהודיים תועדו בפרסומים יהודיים רבים במהלך המלחמה, בעיקר כדי לסתור את טיעוניהם של האנטישמים, אשר ניסו "להוכיח" את השתמטות היהודים מחובותיהם המלחמתיות ופגיעתם במאמץ המלחמתי (לימים גם כנגד "אשמת התבוסהבמלאת מאה שנה למלחמת העולם הראשונה

אומות העולם מציינות השנה מלאת מאה שנה ל"מלחמה הגדולה", כפי שנקראה על-ידי בני התקופה ההיא.
בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון קיים אוסף "הלוחם היהודי בצבאות העולם ובמחתרות", המכיל אלפי תיקים, מסמכים, תצלומים, מיצגים, ספרים ועוד. בין היתר גם בנושא מלחמת העולם הראשונהסיפורו של חייל יהודי – חיים (הנוש) אפטה

מארץ ישראל דרך טוברוק ועד פראג – סיפורו של הלוחם היהודי חיים (הנוש) אפטה.
סיפורו של סגן (פורוצ'יק) חיים (הנוש) אפטה ממחיש את קורות הצבא הצ'כוסלובקי במזה"ת ובמערב אירופה בעת המלחמה נגד הנאצים.


לקחת נקם – סיפורו של הלוחם היהודי דוד הירט
סיפורו של דוד פתלתל ומורכב, כסיפורה של מלחמת העולם השנייה העקובה מדם. לפניכם תערוכה ובה מבחר תצלומים ומסמכים של דוד הירט מאותה תקופה.
סיפורו של חייל יהודי – פאול שנפלד
לפניכם תערוכה ראשונה בסדרת "סיפורו של לוחם יהודי" אודות פאול שנפלד, לוחם במלחמת העולם הראשונה בצבא גרמניה.סיפורו של חייל יהודי – אסתר הרליץ
סיפורו של חייל יהודי – אסתר הרליץ
שרות נשים ארצישראליות בצבא הבריטי, ה - A.T.S (Auxiliary Territorial Service)
תערוכת שנות טובות מאוסף הלוחם היהודי בצבאות העולם ובמחתרות
קורטוב מהפטריוטיזם שלהם, מהאופטימיות ומהיהדות שלא נשכחה, ניתן לחוש בתערוכת ה"שנות טובות" מאותה תקופה, מתוך "אוסף הלוחם היהודי".

עיצוב חזותי ותוכני
בן הארץ
אמציה והערבים
הקרב האחרון

לראש העמוד


כל הזכויות שמורות © 1998. מדינת ישראל,משרד הבטחון.(השימוש באתר בכפוף לתנאי השימוש ).
Copyright © 1998. The State of Israel, Ministry of Defense. All rights reserved
(Use is subject to Terms of use)