ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון מציג - לכבוד השלג שהגיע
לדף הפתיחה
לפורטל משרד הביטחון
לכבוד השלג שהגיע...

הפעם החליט ארכיון צה"ל להעלות על נס את יחידת האלפיניסטים – יחידת מילואים צה"לית מיוחדת, שייעודה – פעילות באזור הצפון המושלג בדגש על אזור החרמון. היחידה פועלת בפיקוד הצפון ובעיקר בחטיבת החרמון, תחת פיקודו של מפקדה האגדי מזה שנים רבות, סא"ל (במיל') שמעון פריינטה, שזכה לא מכבר בפרס על מפעל חיים על פעילותו בהקמת ובפיקוד על היחידה, מפקד מוערך הנחשב מומחה בעל שם בין-לאומי להישרדות וחילוץ באזורי שלג וקרח.

יעודה של יחידת האלפיניסטים, להגן על אזור החרמון ('העיניים של המדינה'), ולתת מענה למתקפת פתע מצד סוריה או לבנון. חיילי היחידה נמצאים בגזרת החרמון מהרגע שהשלג מתחיל לרדת ועד שהוא מסתיים, ובין לבין – הם מבצעים אימוני לחימה ייעודיים, וכן אימונים בסביבה מושלגת (חיילי היחידה נשלחים מדי פעם לאזור האלפים בשוויץ על מנת לעבור אימונים בסביבה המדמה את גזרת החרמון).

פעילות היחידה
עם רדת השלגים הראשונים בגזרת חטיבת החרמון, חיילי יחידת האלפיניסטים נכנסים לפעילות. הלוחמים מצוידים היטב בציוד ייעודי לשלג – החל מרכבי שלג מיוחדים (חתולי שלג ואופנועי שלג), דרך ציוד סקי מותאם, ממשים בנשקים המותאמים לשלג, ביגוד תרמי, ועוד – ציוד שמסייע ומקל על החיים בתנאי השלג הקשים.

חיילי היחידה מבצעים פטרולים, מארבים, סיורים ופתיחת צירים בגזרת החרמון, פעמים רבות פעילויות שמתנהלות במשך ימים שלמים ללא חזרה לבסיס. הם בונים מערות בשלג ומסתתרים בה , כשהם בונים בתוך המערות איזור שינה, עמדת תצפית ואפילו, לא פעם – מטבחון קטן .

את הפעילות שלהם מבצעים חיילי היחידה במזג אוויר קשה, לא פעם – בתנאים בהם הטמפרטורה נמצאת הרבה מתחת לאפס, הרוחות שורקות במהירויות גבוהות והשלג מגיע לעומק של כמה מטרים.

מעבר לפעילות המבצעית אל מול גבול סוריה וגבול הלבנון, יחידת האלפיניסטים הצה"לית מסייעת למטיילים ולגולשים באתר הסקי של החרמון, שנמצא בגזרה שלהם.

התמונות המופיעות בדף זה מתעדות את פעילות היחידה,
כפי שצילם צלם עיתון "במחנה" ברקאי וולפסון, בשנת 1993.


(לחץ על התמונות להגדלה)
לאיתור מסמכים ותצלומים נוספים בנושא יחידת האלפיניסטים
ובמגוון נושאים נוספים בתחום צבא וביטחון, אתם מוזמנים לארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
טלפון: 03-7380500

עיצוב חזותי ותוכני
בן הארץ
אמציה והערבים
הקרב האחרון


לראש העמוד


כל הזכויות שמורות © 1998. מדינת ישראל,משרד הבטחון.(השימוש באתר בכפוף לתנאי השימוש ).
Copyright © 1998. The State of Israel, Ministry of Defense. All rights reserved
(Use is subject to Terms of use)